Proces rozmnażania regiusów

 

Kilka podstawowych informacji:

 

 

1. Poniższy tekst ma za zadanie pomóc początkującym w rozmnażaniu regiusów i jest to metoda która u nas się sprawdziła, co nie znaczy, że u wszystkich przyniesie oczekiwany skutek.

 

2. Samce można dopuszczać już w ich pierwszym roku życia (najprawdopodobniej nie będą kopulować, ale dopóki jedzą to nic nie stoi na przeszkodzie aby próbować - a większość samców nie przyjmuje pokarmu podczas sezonu rozrodczego), samice natomiast najwcześniej 2-3 zima od wyklucia i minimum 1500g wagi (niektórzy dopuszczają wcześńiej, jednak lepiej chyba poczekać ;)).

 

3. Cały proces zaczynamy od zimowania, który ze względu na nasz klimat najlepiej przeprowadzić w okresie zimowym (niskie temperatury, oraz krótsze dni tylko pomagają osiągnąć zamierzony skutek).

 

4. Na początku października obniżamy u pytonów temperaturę w nocy do 27,5 st. C, natomiast w dzień do 29*C.

 

5. Na początku listopada zaczynamy łączyć węże. Wkładamy samca do terrarium samicy i zostawiamy na 3 dni. Po 3 dniach wyjmujemy samca i wkładamy go do jego terrarium na kolejne 3 dni (można go też nakarmić w tym czasie o ile będzie chciał zjeść).

 

6. Samca można wyjąć wcześniej np. od razu po zaobserwowanej kopulacji.

 

7. Karmimy nasze węże podczas sezonu rozrodczego. Głównie samice, ponieważ samce raczej nie jedzą podczas sezonu rozrodczego - dopóki nie tracą wagi to wszystko jest w porządku.

 

8. W pewnym momencie samice powinny przestać jeść, ale jest to ogólnie dobry znak (zbliżająca się owulacja).

 

9. W połowie lutego podnosimy z powrotem temperatury.

 

10. Dopuszczamy aż do owulacji, lub do momentu aż samica nie będzie chciała więcej kopulować z samcem. Ogólnie jeśli do kwietnia nic się nie działo, to niestety ale już raczej nic z tego nie będzie, aczkolwiek mamy samicę, która później zaczęła i wciąż kopulowała w kwietniu.Zaloty
Po dopuszczeniu samca do samicy można zaobserwować zaloty samca - układa on swoje ciało wzdłóż ciała samicy i "drapie" ją swoimi pazurkami, które znajdują się po obu stronach kloaki.

Kopulacja
Po zalotach następuje kopulacja - węże leżą splecione ogonami. Może to trwać od kilkunastu minut do kilkudziesięciu godzin (u nas jedna samica kopulowała przez 56 godzin non stop).

Wytwarzanie pęcherzyków
W międzyczasie samice powinny zacząć wytwarzać pęcherzyki (przyszłe jajka), można zaobserwować, że węże będą przebywały w chłodniejszych częściach terrarium, dość często oplatają miski z wodą.

Brzuchem do góry
Często w tym czasie można zauważyć, że samice leżą brzuchem do góry, co również może (aczkolwiek nie musi), być oznaką wytwarzania pęcherzyków.

Przed owulacją
Przed owulacją można zaobserwować, że samica robi się coraz to grubsza - jest to skutek wytwarzania pęcherzyków i jest to znak, że do owulacji już niedaleko!

Owulacja
Owulacja jest dość oczywista i trudno ją przeoczyć. Samica wygląda jakby zjadła dość spory posiłek, a przecież nie jadła już od jakiegoś czasu. Zgrubienie pojawia się w 3/4 długości ciała, miejsce zgrubienia jest też twardsze niż reszta ciała. Kolejną oznaką owulacji jest "zassany ogon" - ogon wygląda jakby był od środka zassany (ciężko to opisać, ale widać na zdjęciu obok :)). Jeśli mamy owulację to jedno wiemy na pewno - samica coś złoży! Czy to będą zapłodnione jajka czy też nie - to sie dopiero okaże, ale coś zniesie na 100%.

Wylinka poowulacyjna
Krótko po owulacji samica powinna przejść wylinkę. Około 30 dni po wylince powinna znieść jajka. Można zauważyć, że samica sporo czasu spędza w misce z wodą w poszukiwaniu wyższej wilgotności. Warto zapewnić samicy wyższą wilgotność w tym okresie.

Wygrzewanie
Po wylince można zauważyć, że samica większość czasu spędza w ciepłej części terrarium. Dodatkowo samica z reguły leży idealnie zwinięta w kółko.

Jajka!
Po około 30 dniach od wylinki powinniśmy zastać taki widok jak na zdjęciu obok. Samice stają się nerwowe po złożeniu jajek. Potrafią głośno sapać oraz atakować jak się próbuje do niej zbliżyć.

Inkubacja
My zabieramy jajka samicy i wkładamy w specjalnie przygotowanym do tego pojemniku do inkubatora. Jajka inkubujemy w 31,6 st. C (89F).

Prześwietlanie jajek
Nieraz zdarza się, że mimo iż jajko wygląda na zapłodnione jest całkiem odwrotnie. Warto jajka prześwietlić w ciemnym pomieszczeniu latarką. Zdrowe zapłodnione jajka będą miały widoczny układ krwionośny, natomiast jajka niezapłodnione będą żółte w kolorze i nie będą posiadały naczyń krwionośnych.

Klucie
Moment na który się czeka od blisko pół roku ;). Około 55-60 dni po złożeniu jajek przez samicę, młode pytony powinny się zacząć wykluwać. My nacinamy jajka w 55 dniu inkubacji, aby pomóc słabszym osobnikow w wydostaniu się z jajek. Uwaga - po nacięciu nie wyciągamy węży, tylko zostawiamy jajko i pozwalamy się wężykom wydostać samodzielnie, kiedy będą gotowe!

 

 

Język

Znajdź nas